Sulama Birlikleri Kanunu tasarısına kabul

TBMM - Sulama birliklerinin yeniden yapılandırılmasını öngören ''Sulama Birlikleri Kanunu Tasarısı'' TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

08 Mart 2011 Salı 18:44
Sulama Birlikleri Kanunu tasarısına kabul
     Kanuna göre, görev alanı içinde birden fazla birlik kurulamayacak. Birlikler, DSİ'den devraldığı tesislerin işletme, bakım onarım ve yönetim sorumluluğunu üstlenecek. 
     Birlikler, görev alanı içerisinde su miktarına bağlı olarak ekilecek bitki desenini Tarım ve Köyişleri Bakanlığının ilgili birimleri ile işbirliği yaparak planlayacak. Birlikler, DSİ'nin sahip olduğu görev ve yetkilere sahip olacak. 
     Birliğe ilk üyelik kaydı sırasında bir defaya mahsus olmak üzere katılım payı alınacak. 
     Birlik görev alanında yer alan her su kullanıcısı, birliğe üye olma hakkına sahip olacak. 
     Birlik meclisi, birliğe üye su kullanıcıları tarafından seçilen üyelerden oluşacak. Birlik meclisi üyeliği seçimlerinde kullanılacak oy sayısı arazi büyüklüğüne göre belirlenecek, ancak oy hakkı 5'i geçemeyecek. 
     Birlikler, DSİ'den devraldıkları sulama tesislerinin işletme, bakım, onarım ve yönetimi ile ilgili çalışmalarında kar amacı güdemeyecek. 
     Birlikler siyasetle uğraşamayacak, siyasi partilere yardım yapamayacak, partilerden yardım kabul edemeyecek. 
     Birliklerin idari ve mali denetimini valilikler yapacak. Ancak Sayıştay tarafından da doğrudan denetleme yapılabilecek. Birlikler hesaplarını ihtiyaç halinde bağımsız denetim kuruluşlarına da denetlettirebilecek. 
     -CEZALAR- 
     
     Hazırlanan su dağıtım planında belirtilen zaman veya süre dışında sulama yapan birlik üyelerine suladığı her dekar arazi başına su kullanım hizmet bedelinin, birlik üyesi olmayanlara ise suladığı her dekar arazi başına belirlenen su kullanım hizmet bedelinin iki katına kadar, tekrarı halinde her defasında ayrı ayrı olmak üzere dört katına kadar idari para cezası verilecek. 
     Sulama beyannamesi vermeden ya da eksik beyanname ile sulama yapan birlik üyelerine, suladığı her dekar arazi başına su kullanım hizmet bedelinin iki katına kadar, birlik üyesi olmayanlara suladığı her dekar arazi başına belirlenen su kullanım hizmet bedelinin iki katına kadar idari para cezası verilecek. 
     Birliğin devraldığı sulama tesisi ve bütünleyici parçaları devlet malı sayılacak, zarar verenler ''devlet malına zarar verme'' suçundan cezalandırılacak. 
     Birlik, amacına ulaşamayacağının tespiti halinde Çevre ve Orman Bakanının onayı ile feshedilecek. Birlik meclisindeki üye tam sayısının üçte iki çoğunluğunun kararı ile de birlik feshedilebilecek. 
     Birliğin feshedilmesi halinde hizmetlerin aksamaması için sulama faaliyetlerini DSİ yapacak veya hizmet alımı yoluyla yaptırabilecek. 
     Birliğin görev alanında bulunan tesisten yararlanan su kullanıcıları, birlik üyesi olmasalar dahi sulama işletme faaliyetlerine ilişkin olarak alınan kararlara diğer birlik üyeleri gibi uymaya ve yükümlülüklerini yerine getirme mecbur olacak. Üye olmayan su kullanıcılarının sulamadan faydalanmayla ilgili hakları kısıtlanamayacak, ancak mali mükellefiyetleri birlik meclis kararı ile iki katına kadar artırılabilecek. 
     
     -MEVCUT BİRLİKLER- 
     
     Sulama birlikleri Türkiye Milli Kooperatifleri Birliğine üye olabilecek. 
     Tasarının yasalaşıp yürürlüğe girdiği tarihte mevcut olan sulama birlikleri, 18 ay içinde durumlarını kanunda öngörülen koşullara uygun hale getirecek. Aksi taktirde bu birliklerin tüzel kişiliği kendiliğinden sona erecek. 
     Kurulmuş olan sulama birliklerinde devlet memuru olan personel, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 yıl içinde Devlet Personel Başkanlığınca tespit edilecek ihtiyaca göre, kadroları ve durumlarına uygun olarak diğer kamu kurum ve kuruluşlarına devredilecek. Sözleşmeli personel ise mevcut statüleriyle görevlerine devam edecek. 
Haber Kaynağı: AA

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • 4 yıl önce yorumlandı

   Sulama Birlikleri Personelinin durumu ne olacak?
   1993 yılından itibaren faaliyet gösteren sulama birlikleri hakkında çıkan kanunda;
   Maaşını alamayan ,yıllık izin kullanmayan ,kullanması izin verilmeyen ,ikramiyelerini alamayan ,fesh edilen birliklerin durumu ne olacak? Asgari ücretten çalıştırmak için Memur olması gerekirken işçi yapılan fakülte, üniversite mezunu sulama birlikleri personellerinin durumu ne olacak?
   12 ay sonra seçim kararını bile değiştirip 18 ay yapan altı ayı bile kar belleyen siyasi çıkarlar doğrultusunda birlik başkanlarının kanuna ne kadar etkilediği belli oluyor, hiç olmazsa hizmet göremeyen çiftçimize devletimiz bütçesinden destek isteseydiniz devlet su işlerine devir olup devletimiz imkanlarından faydalanmış olsak iyi olmazmıydı? Devlet su işleri ve sulama birlikleri İş makineleri ,tercübeli personeller hep birlikte tek çatı altında görev yapılsa olmazmıydı?
   Bu kanunla siyaset aynen devam ,çiftçi sıfatıyla gene belediye başkanları muhtarlar iş başında bana göre kanunda pek değişiklik olmadan karar alınmıştır çevre ve orman bakanımız sayın Prof.Dr.Veysel Eroğlu tarafından tek çatı altında birleştirme ,tek kurum faaliyette olması sözleri ne oldu anlamak mümküm değil.
   Kanundan anladığım kadarıyla Allah sonumuzu hayır etsin bizler bu kurumlarda, çiftçilerimizle birlikte yıllarca bu sorunları yaşadık yaşamaya devam edeceğiz.
   Sulama Birlikleri Personellerinin zaten neredeyse yüzde yüzü işçi statüsünde çalışmaktadır. sorun sulama birliklerinin tarımsal sulama suyu gelirinden başka geliri olmamasıdır,kuraklık, toplulaştırma gibi ekimin az olduğu dönemlerde sulama birliklerinin personellerinin maaşlarını ödeyememesi,sosyal haklarını vermemesi,bütçe yönünden zayıf kalması sulama hizmetleri olan kanal temizliği iş makinası akaryakıt bakım onarım giderleri kanal,kanalet bakım onarım giderleri gibi parasal giderleri karşılamada yeterli bütçesi olmaması dolayısıyla çiftçilere hizmet veremeyecek duruma gelmesidir.
   Sulama birliklerinde personel olsun, yönetim olsun idare olarak karmaşık bir sistem içinde çalışılmaktadır.
   Sulama birlikleri amiri çoktur,bir yandan içişleri bakanlığı, diğer taraftan Çevre ve orman bakanlığı devlet su işleri genel müdürlüğü, tarım köy işleri bakalığı,yerel yönetimler, mahalli idareler çok karmaşık bir sistem içinde görev yapılmaktadır yetkili merci kimdir belli değildir.
   sulama birliklerinde yıllarca harcamalar düzgün kontrol edilmediği göz yumulduğu için sulama birlikleri iflas edilme noktasına gelmiştir. hala daha prsonel giderlerini bahane etmektedirler oysaki siyaset olması kontrolleri etkisiz hale getirmiş siyasi, şahsi çıkar ilişkileri sulama birliklerini bitirmiştir.
   22.03.2011 tarihli resmi gazetede yayınlanan Sulama birlikleri kanunu ile seçim sisteminin devam etmesi siyasilerin deyimi ile enkaz devraldık diyerek çiftçilerimizin ve personelin üzerine bu sorunlar yıkılmıştır.
   Sulama Birliklerini on beş yıldır hiç bir sorunu ile ilgilenmeyen mahalli idareler ne tarımsal sulama suyu sorunlarının çözümünde nede personel mevzuatında iyileştirme yapmıştır sulama birliklerine zararları olmuş, hiç bir faydası olmamıştır. çünkü hertürlü siyasi çıkarlar gözyumulmuştur.
   bizler personeller olarak Sulama Birlikleri için sosyal devlet olarak bu kanundan bir çok hizmetler için devletimizin desteğini istemiştik fakat olmadı.
   ilgili mercilere iletilmesi için desteklerinizi bekliyoruz. iyi çalışmalar dileriz.22.03.2011
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  Sonuçlar Tümü

  ?Yeni Anayasa ne zaman yapılır?

  NAMAZ VAKİTLERİ

  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  BUGÜN

  BU HAFTA

  BU AY

  BUGÜN

  BU HAFTA

  BU AY

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:

  ARŞİV