Müstehcen reklâmdan korun!

12 Kasım 2013, 08:24
Müstehcen reklâmdan korun!
Faruk Çakır
Çağımızın hastalıklarından biri de ahlâkın bozulmasıdır. Ahlâkın bozulmasından yana şikâyet etmeyen bir kimse var mı? En ‘çağdaş’ kişiler dahi, hiç değilse otobüse bindiklerinde kendilerine yer vermeyen ‘genç’leri görünce “Ahlâk hepten bozuldu. Bizim zamanımızda böyle değildi. Yaşlıya hürmet vardı” demiyorlar mı?
Böyle deniyor, ama sıra bozulduğundan şikâyet edilen ahlâkın tamirine, tedavisine ve kuvvetlendirilmesine gelince işler sarpa sarıyor. Bozulduğundan şikâyet edilen ahlâkın tamiri ne ile mümkün? Para ile, pul ile, reklâm ile bunu tamir etmek kolay mı? Öyle olsaydı, maddî anlamda zenginleştikçe, kişi başına düşen millî gelir arttıkça daha ahlâklı, daha huzurlu ve daha mutlu olurduk. Tam aksine, paraya kavuştukça ahlâkı kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyayız.
Bediüzzaman Hazretleri, karşı karşıya kaldığımız bu hastalığa şöyle teşhis koymuştur: “Dinin mes’eleleri terk ve feda edilmesinden, zarardan başka ne faydası görüldü? Milletin kalb hastalığı, zaf-ı diyânettir. Bunu takviye ile sıhhat bulabilir.” (Hutbe-i Şamiye, s. 90) Benzer şekilde merhum Mehmed Âkif Ersoy da, “Ne irfandır veren ahlâka yükseklik, ne vicdandır;/ Fazîlet hissi insanlarda Allah korkusundandır” demiştir.
“Ahlâk zaafı” manevî bir hastalık olduğuna göre, tedavi yolu da manevî vasıtalarla mümkündür. Tek başına kanun hazırlayarak insanları ‘ahlâklı’ yapmak mümkün değildir.
Türkiye’yi idare edenlerin anlamak istemediği bir nokta var: Bir yandan ahlâkın tahrip edilmesine göz yummak, öte yandan da ‘ahlâklı gençlik yetiştireceğiz’ demek olmaz. Önce tahribatı, yıkımı ve yangını söndürmek lâzım. Günümüzde, başta gençliğin ahlâkı olmak üzere, bütün bir milletin ahlâkına savaş açanlar vardır. En çarpıcı örneği, televizyon ve benzer vasıtalardaki ‘râklamlar’dır. Aynı şekilde, gazetelerdeki reklâmların ne kadar yakıcı ve yıkıcı olduğunu da hatırlamak lâzım.
Bu tesbiti doğrulayan bir anket çalışması yapılmış ki, bu başta idarecilerimiz olmak üzere hepimizi tedirgin etmelidir. Erzurum Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Salih Seyhan, yapılan bir anket çalışmasına göre her 10 reklâmdan 7’sinin cinsellik içerdiğini söylemiş. Benzer şekilde başka bir uzman da, “2012 karikatürlerine baktığımızda birçoğu cinsel içerik taşıyor” demek suretiyle karikatürlerdeki müstehcenliğe dikkat çekmiş. (Cihan haber bülteni, 8 Kasım 2013)
Reklâmlar, karikatürler böyle de; diziler, haberler çok mu farklı? Milletin ‘iman ve inanç kalesi’ne dört koldan saldırılırken, ‘her şey yolunda’ diyebilir miyiz? İmkân ve fırsat buldukça, asıl meselenin ‘iman ve inanç’ meselesi olduğunu hatırlatmaya çalışıyoruz. Türkiye’yi idare edenler ise birinci mesele olarak ‘inşaat, inşaat’ demeyi sürdürüyorlar. Elbette inşaat da olacak, ama sağlam temellerde yükselebilmek için ‘inanç ve ahlâk’ en başta gelmeli.
Gençleri, düştükleri fenalıklardan kurtarmak için en önce bu tehlikelere dikkat çekmek lâzım. Her vasıta ve vesileyi kullanarak bu gidişin iyi olmadığını anlatmanın yanında, tahrip etmek için çalışanları da engellemeye çalışmak lâzım. Hemen her gün, ‘sanatçılar’ın meşrû olmayan hal ve tavırlarını TV ve gazetelerde gören, onların ‘arkadaşça’ yaşamasını merakla izleyen gençlerin kendi aralarında ‘arkadaş’lıklar kurmaması mümkün olur mu?
Ahlâkı bozmak için her imkânı kullanan komitelerin planlarını deşifre etmek durumundayız. Gazete ve televizyonlardaki çirkin ve müstehcen reklâmların önlenmesi ilk adım olmalı. Her gün, yüzlerce defa ‘uyarılan’ gençlerin kötü yollara sürüklenmesi mümkün olmaz.
Türkiye’yi idare edenler ‘arkadaş’ları olan gazete ve TV patronlarından rica etseler de bu müstehcen yayınlar engellense olmaz mı? Türkiye’nin en müstehcen yayın yapan medya gruplarının sahip ve yöneticileri, Türkiye’yi idare edenlerin ‘kanka’sı değil mi? O halde tavşana ‘kaç,’ tazıya ‘tut’ politikası niye?’

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  Sonuçlar Tümü

  ?Yeni Anayasa ne zaman yapılır?

  NAMAZ VAKİTLERİ

  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  BUGÜN

  BU HAFTA

  BU AY

  BUGÜN

  BU HAFTA

  BU AY

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:

  ARŞİV