KARDEŞLİK PLATFORMU: Artık silâhlar sussun, kan dursun

‘Kürt sorunu ve çözüm önerileri’ Bursa’da masaya yatırıldı. Doğu-Batı Kardeşlik Platformu Batı İlleri Bölgesi İstişare Toplantısı 28-29 Nisan tarihleri arasında Bursa’da yapıldı.

01 Mayıs 2012 Salı 01:20
KARDEŞLİK PLATFORMU: Artık silâhlar sussun, kan dursun
  Platformun sonuç bildirgesinde, bir asırdır devam eden inkârcı ve baskıcı politikalara son verilmesi istendi; “Akan kan bir an önce durmalı, silâhlar susmalıdır” denildi.
 
Silâhlar sussun, akan kan dursun

Doğu-Batı Kardeşlik Platformu, Batı İlleri Bölgesi İstişare Toplantısı, 28-29 Nisan tarihleri arasında Bursa’da yapıldı. Toplantının sonuç bildirisinde, “Akan kan bir an önce durmalı, silahlar susmalıdır” denildi.

Kürt sorununu, adalet ve kardeşlik ekseninde müzakere etmek ve çözüme yönelik ortak bir dil geliştirmek amacıyla İslâmî duyarlılık sahibi sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirmeyi hedefleyen Doğu-Batı Kardeşlik Platformu, Temmuz 2012 de İstanbul’da “Türkiye Buluşması”nı gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Platform, Türkiye Buluşması öncesinde biri doğuda, diğeri batıda olmak üzere iki ayrı “Bölgesel İstişare Toplantısı” gerçekleştirecek. Batı İlleri Bölgesel İstişare Toplantısı 28-29 Nisan 2012 tarihlerinde Bursa’da yapılırken, Doğu İlleri İstişare Toplantısı ise 18-19 Mayıs 2012 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleştirilecek. Bursa Yeni Asya Derneği Konferans Salonu’nda 3 oturum halinde gerçekleştirilen toplantının ilk oturumunda, Platformun yapısı, amacı, işlevselliği ve geleceği müzakere edildi. İkinci oturumda ise Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen sivil toplum kuruluşları temsilcileri, “Kürt Sorunu ve Çözüm Önerileri” hakkında düşüncelerini dile getirdiler. 29 Nisan Pazar günü başlayan 3. oturumda ise genel bir değerlendirme yapıldı, sonuç bildirisinin ardından toplantı sona erdi.
 

EĞİTİM KURUMLARINDAKİ TÜM ULUSALCI RİTÜELLERE SON VERİLMELİ
Toplantının sonç bildirisinde şu ifadelere yer verildi:
l Doğu-Batı Kardeşlik Platformu, içinde bulunduğumuz coğrafyanın doğu ve batısında yer alan STK’ların İslâm ortak paydasından hareketle Kürt sorunu ve özgürlüklerle ilgili algı paylaşımda bulunmak, sorunu doğru tanımlamak, ortak bakış açısı elde etmek, ortak söylem geliştirmek, dayanışma ve ortak duruş sergilemek, Kürt sorununun çözümü yönünde irade beyanında bulunmak amacıyla bir araya gelen bir oluşumdur.
l Doğu-Batı Kardeşlik Platformu, kendi dışında Kürt sorunu konusunda duyarlılık taşıyan benzer STK’lar ile işbirliği ve dayanışmaya açıktır.
l Kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm ancak İslami temelde gerçekleştirebilir. İslâm kardeşliği üzerinden halkların eşitliği ve özgürlüğü esastır.
l Muhabbet ve kardeşlik İslâm’ın temel şiarıdır. Bir asırdır devam eden inkârcı ve baskıcı uygulama ve politikalara son verilmelidir.
l Fıtrî bir hak olan ana dilde eğitimin önündeki tüm engeller kaldırılmalı, din ve fen ilimlerinin beraber okutulduğu eğitim müesseseleriyle, sürdürülebilir eğitim politikaları ihdas edilmelidir.
l Roboski (Uludere) Katliamı ile ilgili sorumluların açığa çıkarılması, yargılanması, cezalandırılması ve bir an önce olayın tüm boyutlarıyla aydınlatılması gerekir. Roboski katliamının aydınlatılmaması bir suç ortaklığıdır.
Akan kan bir an önce durmalı, silâhlar susmalıdır.
l Kültürel dayatmalar ve etnik dönüştürmeye yönelik baskılar sona ermeli, kültürel, siyasal ve sosyal tüm haklar güvence altına alınmalıdır.
l Coğrafyamızdaki tüm halkların dilleri devlet tarafından kabul edilmelidir.
l Kürt sorununun çözüm sürecinde Müslüman Kürt halkının talepleri belirleyici olmalı, tarihten bu güne Kürt kanaat önderlerinin çözüm önerileri dikkate alınmalıdır.
l Yakılan ve boşaltılan köyler, yeniden imar ve iskâna açılmalı, ismi değiştirilen yerleşim yerlerinin isimleri iade edilmeli, devlet zararları tazmin ederek köylülerin köylerine dönmesini sağlamalıdır. 
l Andımız ve eğitim kurumlarındaki tüm ulusalcı ritüellere son verilmeli, cami ve okullardaki ulusçu söylemler kaldırılmalıdır.
l Doğu-Batı Kardeşlik Platformu, Kürt sorunu bitinceye kadar sorunları müzakere etmeye çözüm önerileri sunmaya ve imkânları ölçüsünde Kürt sorununa müdahil olmaya devam edecektir.
Haber Kaynağı: YeniAsya

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  Sonuçlar Tümü

  ?Yeni Anayasa ne zaman yapılır?

  NAMAZ VAKİTLERİ

  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  BUGÜN

  BU HAFTA

  BU AY

  BUGÜN

  BU HAFTA

  BU AY

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:

  ARŞİV